Kışın soğuk günlerinden çıkarken baş ağrısı ,eklem ağrısı,bitkinlik gibi belirtilerle kendini gösteren bahar yorgunluğuna sık rastlanır.Bu sebeplerle bahar aylarında beslenmeye özellikle dikkat etmeli ve hızlı kilo verdiren sağlıksız yöntemlerden kaçınmak gereklidir.

Bahar da hem sağlıklı beslenmek hem de sağlıklı kilo vermek için altın kurallar;
kahvaltı en önemli öğündür ve atlanmaması gerekir.gece uzun bi açlıktan çıkan metabolizma kahvaltı ile tekrar çalışmaya başlar.bu sebeble kahvaltıda bol protien ,yağlı tohum ,tam tahıllı ekmek ,sağlıklı bitki çayları ve bol yeşillik tüketmek metabolizmayı daha doğru çalıştıracaktır.
kışın soğuk havalarda tüketmeye zorlandığımız suyu havaların ısınması ile birlikte tüketimek daha kolay olacaktır.su tüketimi hem metabolizmayı hızlandıracak hemde mevsim geçişlerinde enfeksiyondan bizleri koruyacaktır.bu sebeple günluk 2_2.5 litre civarı su tüketmek gerekmektedir.
bu dönemde meyve ve sebze çeşitliliği artar.meyve ve sebzeler antioksidan vitaminleri içerirler ve hem bağışıklık sistemini güçlendirir hem devücudu tazeleyerek yaza hazırlar bu sebeple günluk 5 porsiyon meyve sebze tüketimine özen göstermek gerekir.
güneşin kendini göstermesi ile yapılacak en güzel aktivitelerden biriside açık havada yapılan yürüyüşlerdir.yürüyüş hem metabolizmayı hızlandırır hem de bahar yorgunluğunu engeller .
yaza girmeden ideal vücut ağırlığına gelmek önemlidir fakat sağlıksız ve düşük kalorili diyetler yerine dört besin grubunu içeren ,bağışıklık sisemini destekleyen uygun kalori,protein ve karbonhidrat değerlerini içeren diyetlerle zayıflamak en doğrusu olacaktır.
özellikle havalar ısınmaya başladığı için bir öğünde aşırı besintüketmek ,işlenmiş besinleri ,aşırı tuz içeren besnleri,kızartılmış ve basit şeker içeren besinleri tüketmek bünyeyi daha fazla rahatsız eder bu sebeple bu besinlerin tüketiminden özellikle kaçınmak gerekir.

 

TAGS : bağışıklık sistemi bahar aylarında beslenme bahar yorgunluğu diyet diyetisyen diyetisyen kayseri ideal vücut ağırlığı kahvaltı kalori karbonhidrat metabolizma mevsim geçişlerinde meyve sebze tüketimi öğle yemeği protein soğuk havalarda sonbahar
POSTED BY Dyt. Kübra Yaba | Mar, 19, 2016 |

You must be <a href="http://www.kubrayaba.com/gokhanyaba/?redirect_to=http%3A%2F%2Fwww.kubrayaba.com%2Ffaydalibilgiler%2Fbaharda-beslenme%2F">logged in</a> to post a comment.