Gebelikte beslenme her zamankinden daha fazla önem taşır
Sağlıklı bir gebelik donemi geçirebilmek , sağlıklı bebekler dünyaya getirmek saglikli lohusalik ve emzirme donemlerini gecirmek icin beslenmemize ekstra dikkat etmemiz gerekir. Bu donemde anne adayinin protein kalori sivi vitamin ve mineral ihtiyaci her zamankine göre artış gostermektedir.

Bu donemde bazı önemli noktalara deginicek olursak;
Protein ve enerji ihtiyacı ,gebelik döneminde enerji ihtiyacı ortalama 300 kalori artış gösterir protein ihtiyacında da artış vardır bu sebeple kırmızı et ,beyaz et ,balık eti,kurubaklagiller ,süt ve süt ürünlerinin tüketimini artırmak gerekmektedir. Bununla birlikte artmış protein ve kalori ihtiyacını tek öğünde karşılamak yerine 3 ara 3 ana öğünde tüketmek en doğrusudur.
Demir gebelikte onemli minerallerden birisidir.demirden zengin besinler kırmızı et,pekmez,kuru uzum ve kurubaklagillerdir. Fakat gebelik donemi ilerledikce bu besinleri ne kadar tuketsekte yeterli olmaz bu sebeple ek demir preparatlari kullanmak gerekir.

Kalsiyum :gebeligin 8. Haftasinda bebegin kemik yapisi olusmaya baslar ve anne adayinin kalsiyum tuketimini artirmasi gerekmektedir.peynir ,sut yogurt ve yesil yaprakli sebzeler bu donemde ihmal edilmemesi gereken besinlerdendir.

folik asit eksikligi noral tup defekti adi verilen dogumsal anomalilere sebep olabilir.bu sebeple gebelik baslamadan 3 ay once ve gebeligin 13. Haftasina kadar folim asit kullanimi onemlidir.

lifli gidalar:gebelikte kabizlik sıkca yasanan sorunlardan biridir bu sebeple posadan zengin beslenmek gerekir.posadan zengin besinler kepekli besinler,yulaf ,taze ve kuru meyveler,sebzeler ve kurubaklagildir.

Gebelikte beslenme konusunda en onemli unsur sıvı tuketimidir günlük en az 10 bardak sıvı tüketmek gereklidir

TAGS : besleneme demir preparatları diyet diyetisyen diyetisyen kayseri diyette doğru bilinen yanlışlar folik asit eksikliği gebeler için beslenme önerileri gebelik için beslenem gebelikte 1. hafta gebelikte 13. hafta gebelikte 8. hafta gebelikte beslenme gebelikte dikkat edilmesi gerekenler noral tuk defekti protein ve enerji ihtiyacı sağlıklı bir diyet sağlıklı bir gebelik sıvı tüketimi
POSTED BY Dyt. Kübra Yaba | Şub, 26, 2016 |

You must be <a href="http://www.kubrayaba.com/gokhanyaba/?redirect_to=http%3A%2F%2Fwww.kubrayaba.com%2Ffaydalibilgiler%2Fgebelikte-saglikli-beslenme-tuyolari%2F">logged in</a> to post a comment.