1- Çocuğunuzun kilosuna göre, çocuğunuza neyi ne kadar yemesi gerektiğini anlatın.

Eğer kilo problemi varsa çocuğunuza; ekmek, pilav makarna ve çorbanın eş değer olduğunu söyleyin. Bunlardan herhangi birini seçip onu yemesini, hepsini aynı anda tüketmemesi gerektiğini anlatın.

 

 

 2- Menüdeki bütün yiyecekleri o an bitirmesi gerekmediği konusunda bilgilendirin.

Eğer menüde meyve, tatlı vb. varsa; bunları yemeğin üzerine değil, ara öğün olarak saklamasını ve ileriki bir teneffüste yemesini söyleyin.

 

 

 3-Çocuğunuza menülere göre akşam yemeği hazırlayın.

Menüler daha önceden belli olduğu için, okuldan menünün bir örneğini alıp akşam yemeği menülerinizi, çocuğunuzun öğle yemeğine göre belirleyin. Örneğin öğle yemeğinde sebza tükettiyse akşama et, tavuk, balık gibi protein içeren yemekler yapın.

 

 

 

 4-Yemekhane yemeklerinin suyunu tüketmemeye özen gösterin

Toplu yemek yapılan kurumlarda, yemekler genellikle evdeki yemeklere göre daha yağlıdır ve yemeğin tüm yağı suyuna geçer. Bu sebeple yemeğin suyunu tüketmemesi gerektiğini çocuğunuza hatırlatın.

 

 

 

 

 5-Çocuğunuzu, beyaz ekmekten mümkün oldukça uzaklaştırın.

Yemekhanelerinde tam tahıllı ekmek bulunmuyorsa, mutlaka çocuğunuzun çantasına tam tahıllı ekmeğini koyun ve beyaz ekmek tüketimini önleyin.

 

 

 6-Çocuğunuzun mutlaka ara öğün tüketmesi gerektiğini unutmayın.

Eğer okullarında ara öğün verilmiyorsa, mutlaka evinizde onun için sağlıklı ve doğru porsiyonlarda ara öğünler hazırlayıp çantalarına koyun.

TAGS : akşam yemeği ara öğün beslenme çantası beyaz ekmek diyet diyetisyen diyetisyen kayseri doğru porsiyon kilo kübra yaba menü meyve öğle yemeği okul tam tahıllı ekmek tatlı yemekhane yemekhanede yemek
POSTED BY Dyt. Kübra Yaba | Eyl, 18, 2017 |

You must be <a href="http://www.kubrayaba.com/gokhanyaba/?redirect_to=http%3A%2F%2Fwww.kubrayaba.com%2Ffaydalibilgiler%2Fokulda_saglikli_beslenme_icin_6_oneri%2F">logged in</a> to post a comment.